טיפים לסריקת ספרים – חלק ראשון

איך לסרוק ספר שלם

סריקת ספר באמצעות סורק עם משטח סריקה

בעת סריקת ספר פתוח, אם בכל פעם תסרוק עמוד אחד, אתה תצטרך כל הזמן לשבת ולקום שוב ושוב. הרבה יותר קל לסרוק את שני העמודים ביחד, להפוך את הדף, ולאחר מכן לסרוק את שני הדפים הפתוחים הבאים. בגמר הסריקה להגדיר בתוכנת ה –  OCR שכל תמונה סרוקה היא שני עמודים בפועל.

עוד טריק טוב לסריקת ספרים בסורק עם משטח סריקה הוא לעשות שימוש במשקל המונח על גבי משטח הסריקה (כאשר הספר כבר פתוח עם הפנים למטה בתוך הסורק) ולסרוק שני עמודים בכל פעםבדרך זו אתה לא צריך להפעיל לחץ ומאמץ על משטח הסריקה. אתה יכול לשים על הסורק מדריך טלפון שמן או ספר עב כרס ובעל משקל שיעשה במקומך את העבודה.

חיתוך דפים לסריקה בסורק עם מזין נייר אוטומטי

הדרך לחתוך את דפיו של ספר היא להסיר את הכריכה באמצעות סכין חיתוך המפריד את הכריכה המודבקת לספר. לאחר הסרת הכריכה העבה, קל יותר לחתוך את הדפים. אצלנו בעסק אנחנו משתמשים בגליוטינה מיוחדת שעושה זאת כהרף עין, אבל אין סיבה שתקנו גליוטינה יקרה לסריקת ספרים באופן חד פעמי. 

כיוון שלא ניתן עם סכין חיתוך לחתוך כמות גדולה של דפים, כדאי לחתוך כל פעם קבוצה של מספר עשרות עמודים. כדאי לצטייד בסכין חיתוך טובה, לקחת כ- 30 עמודים בכל פעם, להניח אותם על חתיכת עץ שטוח שאינכם צריכים והוא לא נמצא בשימוש, לשים את קבוצת הניירות מתחת לרגל של שולחן כבד ועל הדף העליון (שבא במגע עם השולחן) לשים חתיכת קרטון ברוחב הרגל של השולחן.

באמצעות סרגל מתכת וסכין החיתוך תוכלו לחתוך את כל קבוצת הדפים גם יחד. התהליך לא צריך לקחת יותר ממספר דקות.   

אם אתם רוצים להחזיר את הספר לקדמותו, יש לעשות את התהליך בזהירות. להסיר את הכריכה בעדינות לקחת את כל דפי הספר ולשים מתחת לרגלי השולחן הכבד, ולחתוך עם הסכין בנקודה הקרובה ביותר לקצה הדפים. בגמר התהליך תוכלו לחבר הכל מחדש באמצעות דבק פלסטי והצבת משקל כבד על הספר המודבק למשך לילה שלם.  

הערות: לא כל ספר ניתן לחתוך ולהחזיר לקדמותו. לא כל ספר ניתן לסרוק בסורק מהיר עם מזין נייר אוטומטי. יש סוגים של ספרים שחובה לסרוק בסורק ידני עם משטח סריקה. חשוב מאוד לזכור שאם הספר אינו שלכם או שזה ספר יקר וחשוב והוא צריך להיסרק במצבו המקורי, אל תחתכו את הדפים. לא תמיד החיתוך וההדבקה מחדש יוצאים בצורה מוצלחת.

סריקת ספר במכונת צילום

יש גישה האומרת שאפשר לחסוך כסף אם במקום להשתמש בסורקים מתאימים, הולכים לחנות לציוד משרדי ועושים עותקים של דפים במכונת הצילום ( ואחר כך אולי עושים גם סריקה). לשיטה הזו יש כמה חסרונות, אך ניתן לעשות זאת ביעילות אם משתמשים באיכות הגבוהה ביותר של סריקה. 

צילום ספרים באופן קבוע ולא חד פעמי במכונת צילום גורם לאיבוד בהירות, מה שמוביל לטעויות גדולות אם עושים אחר כך OCR. בנוסף, זה מצריך מכונת צילום מעולה עם מזין נייר אוטומטי, בהשקעה כספית בנייר, בטונר ובאחזקה יקרה. 

אם אינכם חותכים את הדפים לפני הצילום, הספר חייב להיות מושכב באופן מדוייק על משטח הסריקה. לאחר הצילום חובה לבדוק שהדפים שצולמו מסודרים לפי הסדר שבספר המקורי. כדאי לזכור גם שלא בטוח שהאיכות הירודה והתהליך הפחות מקצועי יוזיל את העלות, כיוון שגם שימוש במכונת צילום עולה כסף. 

טיפים לסריקת ספרים – חלק שני

טיפים לסריקת ספרים – חלק שלישי

רוצים שאנו נבצע את סריקת הספרים שלכם? צרו קשר עכשיו

סריקת ספרי קריאה

Comments are closed.